Skip to content

“American” Democrats and Republicans who are silent on Czars…

August 29, 2009

I am in the process of calling the offices of my senators and representatives below in Washington as well as the State of Florida asking where they stand on the issue of 32 soon to be 34 CZARS, unelected “officials” running around unchecked, UN-ELECTED, UN- approved by congress!

Mostly these are unattended offices with an answering machines.  In addition if you call 411 you will NOT be given these numbers.  They are hidden from public view.  You actually have to do research on the Internet to get these numbers.  Many time the voice mail boxes are full or are answering machines.

Citizens of the state of Florida, you have a full right to question these leaders or non-leaders which ever may be the case.  In addition, even if the elected official is not your party you still have a right as a citizen of the US or the State of Florida to know were they stand.  After all they have all portrayed themselves to be American. American representatives and Senators at the Federal or State level.

In allowing silence so far to date they have given “approval” to President Barack Obama in the appointment of 32 CZARS, unelected officials, unapproved by congress, and uniquely UN- American. In addition legislation has been proposed to “control the Internet public networks”. Of all of the elected officials so far, NONE in the state of Florida OR For the state of Florida has spoken out or made their stance known.

The Obama administration has been unable to succeed in pushing his political agenda through normal American channels of politics, and has resorted to uniquely UN-American channels of politics to intimidate and silence critics and dissent.  Our elected officials in Washington and at the state level remain curiously silent on these issues save a precious few patriots.

In addition corporatism practiced by those advertisers who have also tried to silence free speech by those not licking the boots of the the Barack Obama Administration have been noted on this site.  These are unique American corporations who have participated in capitalism to gain wealth, but have used corporatism against a citizen of USA, and TV talk show host Glen Beck when he asked sensitive questions, not statements, but asked QUESTIONS!

As each is called with a question to their stance it will be noted with an answer accordingly.

Wesley Cheeks “police officer of the law”

I as an American citizen, as a citizen of the state of Florida am demanding a public stance on the issues of CZARS and on the issue of the Internet control introduced by Senator John Rockefeller D-WV, and co-sponsors Sen. Evan Bayh [D, IN], Sen. Bill Nelson [D, FL] Sen. Olympia Snowe [R, ME]
When I call I am asking for a direct answer. Silence is approval!

Let there be no mistake of where I stand.  I am opposed to soviet, fascist, style politics and allowing freedom of speech to be censored in ANY way, and am against the appointment of CZARS and acceptance of the same by our elected officials who seem scared or are unwilling to speak out against the unelected and un-approved government goons running around unchecked and am opposed to their very existence on the government payroll!  In addition I am directly opposed to Senator John Rockefeller and his three conspirators who have drafted legislation to control the internet.  (Olympia…girl, your done!  Please sit down and shut up!, you have made your position clear)  I stand with Michael Savage, and Glen Beck in their right to question as well!

Every elected official you are challenged at this very moment to stand with freedom and uphold the Constitution of the United States from all enemies both foreign and domestic!  No only for yourself but for the liberties of the citizens of the United States and constituents of which you represent!  You have been entrusted to represent our freedom and liberty in Washington!

You will be held accountable!

Governor Charlie Christ- Message left, no reply at the time of this writing.  A message was left on the State answering machine.

Saturday August 29.

Contact the Governor or Lt. Governor

Office of Governor Charlie Crist
State of Florida
The Capitol
400 S. Monroe St.
Tallahassee, FL 32399-0001

* Citizen Services Hotline: (850) 488-4441
* Executive Office of the Governor Switchboard: (850) 488-7146
[Office hours are 8:00 a.m. to 5:00 p.m. Eastern Time]

U.S. Senator – Mel Martinez- He has disconnected his phone number recorded by the office of the supervisor of elections.  Every number below has been called and my name and number left with a complete message.

Click here to view list of precincts represented by this Office.

Mel Martinez (R) He has been called in every office on Saturday, August 29, no reply at the time of this writing.

Office US Senator :

Orlando:

315 East Robinson Street
Landmark Center 1, Suite 475
Orlando, FL 32801
Telephone: (407) 254-2573
Fax: (407) 423-0941
Toll free: (866) 630-7106
TTY: (407) 254-5548

Fort Myers:

2120 Main Street
Suite 200
Fort Myers, FL 33901
Telephone: (239) 332-3898
Fax: (239) 332-3447

Jacksonville:

1650 Prudential Drive, Suite 220
Jacksonville, FL 32207
Telephone: (904) 398-8586
Fax: (904) 398-8591

Miami:

800 Douglas Road
Suite 148
Coral Gables, FL 33134
Telephone: (305) 444-8332
Fax: (305) 444-8449

Palm Beach Gardens:

7711 N. Military Trail
Suite 1014
Palm Beach Gardens, FL 33410
Telephone: (561) 842-8300
Fax: (561) 842-8949

Pensacola:

1 N. Palafox St.
Suite 159
Pensacola, FL 32502
Telephone: (850) 433-2603
Fax: (850) 433-2554

Tampa :

3802 Spectrum Boulevard, Suite 106
Tampa, FL 33612
Telephone: (813) 977-6450
Fax: (813) 977-6593

Washington:

United States Senate
356 Russell Senate Office Building
Washington, DC 20510
Telephone: (202) 224-3041
Fax: (202) 228-5171

Senator Bill Nelson (D)  has eight offices throughout Florida and one in Washington, D.C. .
2 offices called Saturday August 29 with a message left, no response at this time.
Washington, D.C.
United States Senate
716 Senate Hart Office Building
Washington, DC 20510
Phone: 202-224-5274
Fax: 202-228-2183

Orlando
Landmark Two
225 East Robinson Street, Ste 410
Orlando, Florida 32801
Phone: 407-872-7161
Toll Free in Florida: 1-888-671-4091
Fax: 407-872-7165

Miami-Dade
2925 Salzedo Street
Coral Gables, FL 33134
Phone: 305-536-5999 Telephone
Fax: 305-536-5991

Tampa
Sam Gibbons Federal Court House
801 N. Florida Ave., 4th Floor
Tampa, Florida 33602
Phone: 813-225-7040
Fax: 813-225-7050

West Palm Beach
500 Australian Avenue Suite 125
West Palm Beach, Florida 33401
Phone: 561-514-0189
Fax: 561-514-4078

Tallahassee
US Court House Annex
111 North Adams Street
Tallahassee, Florida 32301
Phone: 850-942-8415
Fax: 850-942-8450

Jacksonville
1301 Riverplace Blvd, Suite 2218
Jacksonville, Florida 32207
Phone: 904-346-4500
Fax: 904-346-4506

Broward
3416 South University Drive
Davie, FL 33328
Phone: 954-693-4851
Fax: 954-693-4862

Fort Myers
Justice Center Annex Building
2000 Main Street, Suite 801
Fort Myers, FL 33901
Phone: 239-334-7760
Fax: 239-334-7710

Congressman

Gus Bilirakis (R)

To e-mail me, please click on this link: e-mail Congressman Gus Bilirakis.

If you would like to invite Congressman Bilirakis to an event in Florida, please fill out this Event Request Form (PDF) and return by fax or mail to:

Fax: 727-784-6471, Attn: Scheduling

or

Congressman Gus M. Bilirakis
Attn: Scheduling
35111 U.S. Highway 19 North
Palm Harbor Professional Center
Suite 301
Palm Harbor, FL 34684


Palm Harbor Office Directions

Office Hours: 9:00 a.m. – 5:00 p.m. Monday – Friday

35111 U.S. Highway 19 North
Palm Harbor Professional Center
Suite 301
Palm Harbor, FL 34684
Ph: 727-773-2871
Toll Free: 866-773-2871
Fx: 727-784-6471

Temple Terrace Office Directions

Office Hours: 9:00 a.m. – 5:00 p.m. Monday – Friday

10941 N. 56th Street
Temple Terrace, FL 33617
Ph: 813-985-8541
Fx: 813-985-0714

Washington DC Office Directions

Office Hours: 9:00 a.m. – 6:00 p.m. Monday – Friday

1124 Longworth HOB
Washington DC 20515
Ph: 202-225-5755
Fx: 202-225-4085

Florida Representatives
Gus Bilirakis (R)
Gus Bilirakis (R)

10941 N. 56th Street
Temple Terrace, FL 33617
Allen Boyd (D)
Allen Boyd (D)

1650 Summit Lake Drive
Suite 103
Tallahassee, FL 32317
Corrine Brown (D)
Corrine Brown (D)

101 E. Union Street
Suite 202
Jacksonville, FL 32202
Virginia Brown-Waite (R)
Virginia Brown-Waite (R)

20 North Main Street
Room 200
Brooksville, FL 34601
Vern Buchanan (R)
Vern Buchanan (R)

1001 Third Avenue West
Suite 380
Bradenton, FL 34205
Kathy Castor (D)
Kathy Castor (D)

4144 N Armenia Ave
Suite 300
Tampa, FL 33607
Ander Crenshaw (R)
Ander Crenshaw (R)

1061 Riverside Avenue
Suite 100
Jacksonville, FL 32204
Lincoln Diaz-Balart (R)
Lincoln Diaz-Balart (R)

8525 Northwest 53rd Terrace
Suite 102
Miami, FL 33166
Mario Diaz-Balart (R)
Mario Diaz-Balart (R)

12851 SW 42nd Street
Suite 131
Miami, FL 33175
Alan Grayson (D)
Alan Grayson (D)

445 N. Garland Ave
Suite 402
Orlando, FL 32801
Alcee Hastings (D)
Alcee Hastings (D)

2701 W. Oakland Park Blvd
Suite 200
Fort Lauderdale, FL 33311
Ron Klein (D)
Ron Klein (D)

800 East Broward Boulevard
Suite 300
Ft. Lauderdale, FL 33301
Suzanne Kosmas (D)
Suzanne Kosmas (D)

1000 City Center Circle
2nd Floor
Port Orange, FL 32129
Connie Mack (R)
Connie Mack (R)

804 Nicholas Parkway East
Suite 1
Cape Coral, FL 33990
Kendrick Meek (D)
Kendrick Meek (D)

111 N.W. 183rd Street
Suite 315
Miami Gardens, FL 33169
John Mica (R)
John Mica (R)

100 East Sybelia Avenue
Suite 340
Maitland, FL 32751
Jeff Miller (R)
Jeff Miller (R)

348 S.W. Miracle Strip Parkway
Suite 24
Fort Walton Beach, FL 32548
Bill Posey (R)
Bill Posey (R)

2725 Judge Fran Jamieson Way
Building C
Melbourne, FL 32940
Adam Putnam (R)
Adam Putnam (R)

650 East Davidson Street
Bartow, FL 33830
Tom Rooney (R)
Tom Rooney (R)

335 S. East Ocean Blvd
Stuart, FL 34994
Illeana Ros-Lehtinen (R)
Illeana Ros-Lehtinen (R)

8660 West Flagler Street
Suite 131
Miami, FL 33144
Cliff Stearns (R)
Cliff Stearns (R)

115 S.E. 25th Ave.
Ocala, FL 34471
Debbie Wasserman-Schultz (D)
Debbie Wasserman-Schultz (D)

10100 Pines Blvd.
Pembroke Pines, FL 33026
Robert Wexler (D)
Robert Wexler (D)

2500 North Military Trail
Suite 100
Boca Raton, FL 33431
C.W. Bill Young (R)
C.W. Bill Young (R)

360 Central Avenue
Suite 1480
St. Petersburg, FL 33701

Office Holders
Federal | State | County

Federal
Executive
President* Barack Obama 4 Year Term
Vice President* Joe Biden 4 Year Term
** At Large.
US Senate
U.S. Senator* Mel Martinez 6 Year Term
U.S. Senator* Bill Nelson 6 Year Term
** At Large.
US Congress
U.S. Representative District 17 Kendrick B. Meek 2 Year Term
U.S. Representative District 19 Robert Wexler 2 Year Term
U.S. Representative District 20 Debbie Wasserman Schultz 2 Year Term
U.S. Representative District 21 Lincoln Diaz-Balart 2 Year Term
U.S. Representative District 22 Ron Klein 2 Year Term
U.S. Representative District 23 Alcee L. Hastings 2 Year Term
US Supreme Court (Appointed)
Chief Justice, U.S. Supreme Court John G. Roberts
U.S. Supreme Court Justice Samuel A. Alito, Jr.
U.S. Supreme Court Justice Anthony Kennedy
U.S. Supreme Court Justice Ruth Bader Ginsburg
U.S. Supreme Court Justice David Souter
U.S. Supreme Court Justice Clarence Thomas
U.S. Supreme Court Justice Stephen Breyer
U.S. Supreme Court Justice Antonin Scalia
U.S. Supreme Court Justice John Paul Stevens

State
Executive
http://www.myflorida.com/myflorida/cabinet/members.html
Lt. Governor* Jeff Kottkamp 4 Year Term
Attorney General* Bill McCollum 4 Year Term
Chief Financial Officer* Alex Sink 4 Year Term
Secretary of State (Appointed) Kurt S. Browning
Commissioner of Agriculture & Consumer Services* Charles H. Bronson 4 Year Term
Commissioner of Education (Appointed) John Winn
** At Large.
State Senate
State Senator District 25 Jeff Atwater 4 Year Term
State Senator District 29 Christopher “Chris” Smith 4 Year Term
State Senator District 30 Ted Deutch 4 Year Term
State Senator District 31 Eleanor Sobel 4 Year Term
State Senator District 32 Jeremy Ring 4 Year Term
State Senator District 34 Nan H. Rich 4 Year Term
State Senator District 35 Dan Gelber 4 Year Term
State Senator District 39 Larcenia J. Bullard 4 Year Term
State House
State Representative District 87 Adam Hasner 2 Year Term
State Representative District 90 Kelly Skidmore 2 Year Term
State Representative District 91 Ellyn Bogdanoff 2 Year Term
State Representative District 92 Gwyndolen “Gwyn” Clarke-Reed 2 Year Term
State Representative District 93 Perry E. Thurston Jr. 2 Year Term
State Representative District 94 Hazelle Rogers 2 Year Term
State Representative District 95 Jim Waldman 2 Year Term
State Representative District 96 Ari Porth 2 Year Term
State Representative District 97 Martin David Kiar 2 Year Term
State Representative District 98 Franklin Sands 2 Year Term
State Representative District 99 Elaine J. Schwartz 2 Year Term
State Representative District 100 Evan Jenne 2 Year Term
State Representative District 101 Matt Hudson 2 Year Term
State Representative District 102 Eddy Gonzalez 2 Year Term
State Representative District 103 Oscar Braynon II 2 Year Term
State Representative District 105 Joseph “Joe” Gibbons 2 Year Term
State Representative District 112 David M. Rivera 2 Year Term
Florida Supreme Court
Florida Supreme Court Justice Charles T. Canady
Florida Supreme Court Justice R. Fred Lewis
Florida Supreme Court Justice Barbara Joan Pariente
Florida Supreme Court Justice James E.C. Perry
Florida Supreme Court Justice Peggy A. Quince
Florida Supreme Court Justice Rick Polston
Florida Supreme Court Justice Jorge Labarga
District Court of Appeal (Appointed)
4th District Court of Appeal W. Matthew Stevenson
4th District Court of Appeal Dorian K. Damoorgian
4th District Court of Appeal Barry J. Stone
4th District Court of Appeal Martha C. Warner
4th District Court of Appeal Mark E. Polen
4th District Court of Appeal Gary M. Farmer
4th District Court of Appeal Cory J. Ciklin
4th District Court of Appeal George A. Shahood
4th District Court of Appeal Robert M. Gross
4th District Court of Appeal Carole Y. Taylor
4th District Court of Appeal Fred A. Hazouri
4th District Court of Appeal Melanie G. May
Seventeenth Judicial Circuit
Circuit Court Judge Group 1* Carol-Lisa Phillips 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 2* Kenneth Gillespie 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 3* Bernard Isaac “Bernie” Bober 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 4* Elijah H.Williams 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 5* John A. Frusciante 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 6* Carlos Augusto Rodriguez 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 7* Robert B. Carney 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 8* Susan F.Greenhawt 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 9* Susan Lebow 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 10* Richard D. Eade 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 11* Michael J.Orlando 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 12* Jeffrey R.Levenson 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 13* Hope Tieman-Bristol 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 14* William Haury, Jr. 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 15* Matthew Destry 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 16* Mel Grossman 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 17* Jeffrey E.Streitfeld 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 18* Patti Englander Henning 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 19* Ronald J.Rothschild 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 20* Victor Tobin 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 21* Merrilee Ehrlich 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 22* Carlos Rebollo 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 23* Barbara McCarthy 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 24* John T.Luzzo 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 25* Thomas M.Lynch 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 26* John Bowman 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 27* Steven B. Feren 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 28* Cynthia G.Imperato 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 29* David Krathen 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 30* Dale C. Cohen 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 31* Marcia Beach 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 32* Ana V. Gardiner 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 33* Charles M.Greene 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 34* Renee Goldenberg 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 35* Dale Ross 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 36* Paul L. Backman 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 37* Andrew Siegel 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 38* Ilona M.Holmes 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 39* Mark A.Speiser 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 40* Arthur M. Birken 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 41* John J.Murphy 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 42* Linda L.Vitale 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 43* Geoffrey David Cohen 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 44* Marc H.Gold 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 45* Robert A.Rosenberg 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 46* Peter M.Weinstein 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 47* Lisa Porter 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 48* Susan J. Aramony 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 49* Alfred J.Horowitz 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 50* Michael L.Gates 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 51* Cheryl J. Aleman 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 52* Michael G.Kaplan 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 53* Eileen M.O’Connor 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 54* Martin Bidwill 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 55* Jack Tuter 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 56* Mily Rodriguez-Powell 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 57* Michele Towbin Singer 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 58* Marina G. Wood 6 Year Term
** At Large.
State Attorney and Public Defender
State Attorney* Michael J. Satz 4 Year Term
Public Defender* Howard Finkelstein 4 Year Term
** At Large.

County
Constitutional Officers
Clerk of the Circuit Court* Howard C. Forman 4 Year Term
Sheriff* Al Lamberti 4 Year Term
Property Appraiser* Lori Parrish 4 Year Term
Supervisor of Elections* Brenda C. Snipes 4 Year Term
** At Large.
County Commission
http://www.co.broward.fl.us
County Commission District 1 Ilene Lieberman 4 Year Term
County Commission District 2 Kristin Jacobs 4 Year Term
County Commission District 3 Stacy Ritter 4 Year Term
County Commission District 4 Ken Keechl 4 Year Term
County Commission District 5 Lois Wexler 4 Year Term
County Commission District 6 Suzanne N. Gunzburger 4 Year Term
County Commission District 7 John E. Rodstrom, Jr. 4 Year Term
County Commission District 8 Diana Wasserman-Rubin 4 Year Term
County Commission District 9 Josephus Eggelletion, Jr. 4 Year Term
County Court Judges
County Court Judge Group 1* Joel T. Lazarus 6 Year Term
County Court Judge Group 2* Joseph A. Murphy, III 6 Year Term
County Court Judge Group 3* Peter Barry Skolnik 6 Year Term
County Court Judge Group 4* Edward H. Merrigan, Jr. 6 Year Term
County Court Judge Group 5* Leonard Feiner 6 Year Term
County Court Judge Group 6* Fred J. Berman 6 Year Term
County Court Judge Group 7* Gisele Pollack 6 Year Term
County Court Judge Group 8* Gary R. Cowart 6 Year Term
County Court Judge Group 9* Sharon L. Zeller 6 Year Term
County Court Judge Group 10* Robert F. “Bob” Diaz 6 Year Term
County Court Judge Group 11* Steven P. DeLuca 6 Year Term
County Court Judge Group 12* John Hurley 6 Year Term
County Court Judge Group 13* Linda Raspolich Pratt 6 Year Term
County Court Judge Group 14* Mary Rudd Robinson 6 Year Term
County Court Judge Group 15* Steven G. Shutter 6 Year Term
County Court Judge Group 16* Louis H. Schiff 6 Year Term
County Court Judge Group 17* Eric Marc Beller 6 Year Term
County Court Judge Group 18* Ellen A. Feld 6 Year Term
County Court Judge Group 19* Jane D. Fishman 6 Year Term
County Court Judge Group 20* Kathleen Ireland 6 Year Term
County Court Judge Group 21* Martin R. Dishowitz 6 Year Term
County Court Judge Group 22* Lisa Gail Trachman 6 Year Term
County Court Judge Group 23* Peggy T. Gehl 6 Year Term
County Court Judge Group 24* Ginger Lerner-Wren 6 Year Term
County Court Judge Group 25* Robert W. Lee 6 Year Term
County Court Judge Group 26* Lee Jay Seidman 6 Year Term
County Court Judge Group 27* Ian J. Richards 6 Year Term
County Court Judge Group 28* Stacy Ross 6 Year Term
County Court Judge Group 29* Jill Levy 6 Year Term
County Court Judge Group 30* Alan Marks 6 Year Term
County Court Judge Group 31* Arlene Simon Campione 6 Year Term
County Court Judge Group 32* Terri-Ann Miller 6 Year Term
** At Large.
School Board
http://www.browardschools.com
School Board District 1 Ann Murray 4 Year Term
School Board District 2 Beverly Gallagher 4 Year Term
School Board District 3 Maureen S. Dinnen 4 Year Term
School Board District 4 Stephanie Arma Kraft 4 Year Term
School Board District 5 Benjamin J. Williams 4 Year Term
School Board District 6 Phyllis C. Hope 4 Year Term
School Board District 7 Robert D. Parks 4 Year Term
School Board 8* Jennifer “Jen” Leonard Gottlieb 4 Year Term
School Board 9* Robin Bartleman 4 Year Term
** At Large.
Share/Save/Bookmark

Advertisements
2 Comments
  1. Tamara permalink
    November 18, 2009 8:20 am

    Not a single congress person answered their phone ….until the healthcare debate and then I was calling regarding healthcare.

    No one ever returned a call, email or letter!!

    This is a shame and a travesty in the land of the free and the brave, our congressmen seem to be “pukes” and “weaklings”!!

  2. Tamara permalink
    August 29, 2009 1:47 pm

    I will work my way down through this list and find out where my “countrymen” stand on these issues. In addition, up dates will be made in red, for approval and blue for speaking out against these UN- American anti-Constitutional policies.

    I will keep you informed as I go along all the way down the list right to the school board members since so many begin their political careers there, they too must be asked!

Comments are closed.

%d bloggers like this: